Ekologija

Polietilen je umjetni materijal sa širokim mogućnostima primjene te odličnim odnosom cijene i kvalitete. Predstavlja idealnu zamjenu za kartonsku i papirnatu ambalažu, jer je alternativa materijalima koji su štetni za okoliš.
Osim toga, kartonska i papirna ambalaža je mnogo skuplja, troši više energije u svojem proizvodnom procesu od plastične ambalaže, time zagađuje zrak i vodu. Ne treba ni spominjati koliko je drveta potrebno za proizvodnju papira i kartona.
Plastične vrećice, folije itd. zagađuju okoliš, no samo vizualno. Utjecajem sunčeve svjetlosti polietilenska ambalaža se razgrađuje, taj proces razgradnje traje nekoliko godina, no neki izvori navode više od 500 godina.
I to je istina, polietilenu je potrebno više od 500 godina da se razgradi, no ukoliko se nalaze u uvjetima bez prisutnosti sunčeve svjetlosti (UV zraka).
Velika prednost polietilena je njegova reciklažna vrijednost tj. praktički beskonačna mogućnost ponovnog iskorištavanja.
Čimbenik koji najviše utječe na vizualno zagađenje okoliša je kultura korisnika ambalaže. Korisnik mora imati na umu da se polietilenska ambalaža (posebno polietilen niske gustoće zbog svoje čvrstoće) može ponovno koristiti, kao vrećica za smeće, da se može reciklirati, da se pri kupovini vrećica napuni do vrha i najvažnije, da se nikada ne baca u okoliš.
Važna je svjest i pravilan odnos prema ambalaži, po Zakonu o otpadu i Zakonu o ambalaži, kojima štitimo naš zajednički okoliš.